сите категории
EN

Вести

Дома>Вести

2019/05 Едноставен чекор за намалување на трошоците за ЈПП

Време: 2019-05-20 Посети: 187

Иако може да изгледа очигледно, една од најлесните работи што можете да ја направите за да ги намалите трошоците за ППЕ е да се грижите за тоа.

Компаниите кои правилно ги перат своите ракавици, честопати можат да го зголемат животниот век до 300%. Перењето ги отстранува штетните хемикалии, потењето и секојдневната гриз и нечистотија што може да ги ослабне заштитните влакна и шевовите. Помислете на ронки како шкурка. Секој потег што го правите е создавање триење бидејќи овие честички се тријат со конците на вашите ракавици. Дополнително, многу ОБМ и други хемикалии со текот на времето почнуваат да ги распаѓаат ткаенините од кои се прават нараквици. Дури и OSHA има изјава во врска со чистењето на ЈПП "Чистата и правилно одржувана ЈПП е важна за да се обезбеди ефикасност и правилно функционирање на ЈПП… „

Некои од работите што видовме добро функционираат вклучуваат:

· Обезбедете му на секој работник два пара ракавици, кои ги менуваат дневно. Ова им дава на ракавиците можност да се исушат, што го продолжува животот

· Купете машина за перење со гребење и заби од вашиот локален центар за апарати и мијте ракавици секоја вечер со течност за миење садови Dawn®, Oxy Clean® или Simple Green® за да отстраните што повеќе масла. Кога користите детергент за перење, прав работи подобро од гелови

· Ако немате пристап до машина за перење, исплакнете и избришете со течност за миење садови Dawn® или Simple Green®

· Измијте ги нараквиците со рацете во нив како да ги миете рацете. Потоа користете стара четка за заби за да отстраните песок и остатоци од рабовите. Оставете да се исуши преку ноќ

· Осигурете се дека ракавиците се вклопуваат правилно, бидејќи носењето погрешна големина може да го намали животниот век на нараквицата

· Ако се расипе едната рака на ракавицата, проверете дали другата ракавица е достапна во случај спротивната ракавица да се расипе за некој друг

· Проверете ја етикетата за нега на сите ракавици или проверете ја веб-страницата за можност за перење. Некои материјали и ракавици не се перат или ги губат своите перформанси кога се мијат

· Ракавиците или другите PPE секогаш чувајте ги на суво, проветрено место далеку од сонцето. Влагата, топлината и УВ-светлината со текот на времето можат да ги расипат компонентите на скоро сите ЈПП

Нашиот тим од специјалисти за решенија за безбедност на СКАЈ се тука да ви помогнат во овој процес и тие се повеќе од задоволни да ви ги обезбедат сите потребни информации.

Прашања? Е-пошта:[заштитена по е-пошта]