сите категории
EN

Вести

Дома>Вести

Антистатички ракавици: Заштитете ги работниците од статички електрицитет

Време: 2021-12-22 Посети: 209

Како функционираат ESD ракавиците?

222


Има еден вид ракавица означени како електро-статички дисипативни ракавици (ESD) и се идеални за употреба 

во чисти соби (микроелектроника) и индустрии за производство на електроника.Тие се карактеризираат со мешавина од 

мека спроводлива и синтетичка влакна.Анти-статички ракавици се широко користени при ниска влажност и честички 

чувствителни средини. Вие треба Безбедно за ESD ракавици при ракување и склопување на електронски 

уреди бидејќи статичките полнежи можат да уништат чувствителни електронски делови. 


Видови на ESD ракавици:

Постојат различни мешавини што се нудат во заштитните ракавици за ESD - подолу се дадени неколку примери за она што го нудиме.


Антистатички најлонски ракавици:

Овие ракавици(понекогаш се нарекуваат и спроводливи ракавици) се направени од најлон и јаглеродни влакна обложени со полиуретан на дланката и прстите.                                                                                   

5     ● автомобилски

     ●    Линија за бојадисување

     ●    Електронски

     ●    Чиста соба

     ●    Склопување на делови

7

Тие се бесшевни, еластични и обезбедуваат површина што не се лизга.

Иако не е најиздржливата облога, полиуретанот ќе обезбеди феноменално држење без воопшто да се чувствува леплив.

Користејќи специјални проводни микро-влакна вткаени во облогата, можеме да го премостиме проводниот јаз што вашите ракавици го создаваат помеѓу вас и вашиот уред.

Ако барате облога за ракавици која е исклучително флексибилна, релативно евтина, полиуретанските работни ракавици (PU) обложени со палма се добар избор.       

Антистатички полиестерски ракавици

Дизајнираме ракавици кои ги подобруваат вашите вештини и безбедност и истовремено спречуваат штетно статичко празнење.

Безбедносните ракавици за ESD помагаат да се заштитат електронскиот производ и вработените од потенцијалните опасности од статичко оштетување.

8

слика

Оваа лесна ракавица со дланка обложена со PU е идеална антистатична ракавица за ракување со електроника и компоненти. Полиуретанската обвивка на дланката и прстите помага да се спречи контаминација на производот, како и што нуди одлично држење и заштита од ESD. Во меѓувреме, необложениот заден дел на ракавицата обезбедува вентилација, помагајќи при потење и мрзливост.

·     Изградба и составување на компјутер од висока класа

·      Кога работите со електронски производи

·      Работа во фабрика за ПХБ

·      Машинска и електрична работилница

·      Поправка или надградба на паметни телефони и гаџети

·      Работа со статички чувствителни уреди


Заклучок

Кога ракувате со статички чувствителни уреди или компоненти како што се компоненти на компјутер или при поправки на паметни телефони. Важна улога играат безбедните ракавици за ESD. Ја приспособивме нашата ракавица за да ви дадеме слобода да го користите вашиот уред како што ќе одберете.

Добијте ги вашите квалитетни ESD-SAFE ракавици од SKYEE сега!