сите категории
EN

Вести

Дома>Вести

Едноставен чекор за намалување на трошоците за ОЛЗ

Време: 2021-12-04 Посети: 99

Трошокот е секогаш фактор во секоја одлука за купување. Но, може да биде тешко да се постигне рамнотежа помеѓу вашата безбедносна програма и вашиот буџет - особено кога станува збор за тешки трошоци како ОЛЗ. Но, со малку труд и планирање, можете да заштедите пари на ОЛЗ што ви треба без да ја загрозите безбедноста. Иако може да изгледа очигледно, една од најлесните работи што можете да ги направите за да ги намалите трошоците за PPE е да се грижите за тоа.Чистата и правилно одржувана ОЛЗ е важна за да се обезбеди ефикасност и правилно функционирање на ОЛЗ.

1.Обезбедете му на секој работник два пара ракавици, кои ги менуваат дневно. Ова им дава на ракавиците можност да се исушат, што го продолжува животот

   2.Осигурете се дека ракавиците се вклопуваат правилно, бидејќи носењето погрешна големина може да го намали животниот век на нараквицата    

Табела со големина на ракавици

слика

3. Секогаш чувајте ги вашите ракавици или друга ППЕ на суво, проветрено место подалеку од сонце. Влагата, топлината и УВ светлината со текот на времето можат да ги разградат компонентите на речиси сите ОЛЗ

 4.Купете ги ракавиците што навистина ви се потребни: за да заштедите на трошоците, би ве охрабруваме искрено да ги процените ризиците поврзани со задачите за кои купувате ракавици. Неопходно е да ги вклучите вашите вработени во пробен период на различни ракавици. Одвојте време да направите некое истражување, да поминете пробни периоди со избор на ракавици и потоа да одредите која ракавица е најдобро одговара за одредената задача. 

слика

Но, треба да обрнете внимание на не постои „една големина што одговара на сите“ кога станува збор за купување ОЛЗ за да се одговори на секоја опасност. На пример, ракавиците обложени со полиуретан што ги купивте одлично функционираат за работа на склопување, додека целосно обложените нитрилни ракавици што ги имате се посоодветни за работа со хемикалии. 


5.Повторно проценете го материјалот за ракавици: Кожата е вообичаен материјал за работните ракавици. Меѓутоа, со новата технологија во пораст, работните ракавици може да се произведуваат со помош на синтетички плетен материјал од предиво. Kevlar, Aramid и Dyneema се сите неверојатно издржливи ткаенини и може да се направат текстил кој нуди супериорна заштита се многу поевтини од кожа отколку кожа. Во многу случаи, овие материјали се и попристапни.

6.Редовно перење: Повеќето работни ракавици се направени за да може редовно да се перат. Измијте ги ракавиците со рацете во нив. користете стара четка за заби за да го отстраните песокот и остатоците од шевовите. Оставете да се исуши преку ноќ · Кога користите детергент за перење, прашокот делува подобро од геловите.

图片 2     


          Со редовно миење ракавици, ќе можете 

          да се отстранат што повеќе масла и

          им го продолжи животот Но, треба да го проверите 

          етикета за нега на сите ракавици или проверете ја веб-страницата 

          за способност за перење. Некои материјали и 

          ракавиците не се перат или не ги губат своите 

          перформанси при перење.

Ако се обидете да ги намалите трошоците со купување ракавици со послаб квалитет, на крајот нема да заштедите пари и што е уште поважно, ќе го загрозите здравјето на вашите работници. Понекогаш, скапите ракавици со висок квалитет можат добро да ги заштитат вашите раце

слика

Нашиот тим на БЕЗБЕДНОСТ НА НЕБОТО Специјалистите за решенија се тука да ви помогнат во овој процес и тие се повеќе од среќни да ви ги дадат сите информации што ви се потребни.

Прашања? Е-пошта:[заштитена по е-пошта]