Të gjitha kategoritë
EN

Lajme

home>Lajme

Hap i thjeshtë për të ulur kostot e PPE

Koha: 2021-12-04 Goditjet: 99

Kostoja është gjithmonë një faktor në çdo vendim blerjeje. Por mund të jetë e vështirë të arrihet një ekuilibër midis programit tuaj të sigurisë dhe buxhetit tuaj - veçanërisht kur bëhet fjalë për kosto të vështira si PPE. Por me pak përpjekje dhe planifikim, mund të kurseni para në PPE që ju nevojiten pa kompromentuar sigurinë. Ndonëse mund të duket e qartë, një nga gjërat më të lehta që mund të bëni për të ulur koston tuaj të PPE është të kujdeseni për të.PPM i pastër dhe i mirëmbajtur siç duhet është i rëndësishëm për të siguruar efektivitetin dhe funksionimin e duhur të PPE.

1.Sigurojini secilit punëtor dy palë doreza, të cilat i alternojnë çdo ditë. Kjo u jep dorezave një mundësi të thahen, gjë që e zgjat jetën

   2.Sigurohuni që dorezat të përshtaten si duhet, pasi veshja e madhësisë së gabuar mund të zvogëlojë jetën e dorezës    

Grafiku i madhësisë së dorezave

imazh

3. Mbani gjithmonë dorezat ose PPE-të tuaja në një zonë të thatë dhe të ajrosur larg diellit. Lagështia, nxehtësia dhe drita ultravjollcë me kalimin e kohës mund të prishin përbërësit e pothuajse të gjitha PPE

 4.Blini dorezat që ju nevojiten në të vërtetë: Për të kursyer kostot, ne do t'ju inkurajonim të vlerësoni me ndershmëri rreziqet që lidhen me detyrat për të cilat po blini doreza. Është thelbësore të angazhoni punonjësit tuaj në një periudhë prove të dorezave të ndryshme. Merrni kohë për të bërë disa kërkime, bëni periudha prove me një përzgjedhje dorezash dhe më pas përcaktoni se cila dorezë është më e përshtatshme për detyrën e caktuar. 

imazh

Por duhet t'i kushtoni vëmendje nuk ka "një madhësi që i përshtatet të gjithëve" kur bëhet fjalë për blerjen e PPE për të përballuar çdo rrezik. Për shembull, dorezat e veshura me poliuretani që keni blerë funksionojnë shkëlqyeshëm për punën e linjës së montimit, ndërsa dorezat e nitrilit të veshura plotësisht që keni janë më të përshtatshme për të punuar me kimikate. 


5.Rivlerësoni materialin tuaj të dorezave: Lëkura është një material i zakonshëm për dorezat e punës. Megjithatë, me teknologjinë e re në rritje, dorezat e punës mund të prodhohen duke përdorur materiale fije të thurura sintetike. Kevlar, Aramid dhe Dyneema janë të gjitha pëlhura tepër të qëndrueshme dhe mund të bëhen tekstile që ofrojnë mbrojtje superiore janë shumë më të lira se lëkura se lëkura. Në shumë raste, këto materiale janë gjithashtu më të përballueshme.

6.Lani rregullisht: Shumica e dorezave të punës janë të fabrikuara në mënyrë që ato të mund të lahen rregullisht. Lani dorezat me duart tuaja në to. përdorni një furçë dhëmbësh të vjetër për të hequr rërën dhe mbeturinat nga qepjet. Lëreni të thahet gjatë natës · Kur përdorni detergjent për rroba, pluhuri funksionon më mirë se xhel.

图片 2     


          Duke larë dorezat rregullisht, do të jeni në gjendje 

          për të hequr sa më shumë vajra dhe

          zgjasin jetën e tyre Por ju duhet të kontrolloni 

          etiketën e kujdesit të të gjitha dorezave, ose kontrolloni faqen e internetit 

          për aftësinë e pastrimit. Disa materiale dhe 

          dorezat nuk lahen ose humbasin 

          performanca kur lahet.

Nëse përpiqeni të ulni kostot duke blerë doreza me cilësi më të ulët, në fund nuk do të kurseni para dhe, më e rëndësishmja, do të rrezikoni shëndetin e punëtorëve tuaj. Ndonjëherë, dorezat e shtrenjta me cilësi të lartë mund t'i mbrojnë mirë duart tuaja

imazh

Ekipi ynë i SIGURIA E QIELIT specialistët e zgjidhjeve janë këtu për t'ju ndihmuar me këtë proces dhe ata janë më se të lumtur t'ju ofrojnë të gjithë informacionin që ju nevojitet.

Pyetje? Email:[email mbrojtur]